Co je to HbbTV?
Jak jsme již napsali, jedná se o hybrid, tedy křížence, který dokáže zpracovávat jak televizní vysílání (broadcast), tak širokopásmové připojení (broadband). Technologie hybridních televizí byla vyvinuta již v roce 2009. V České republice začala podpora hybridního vysílání o tři roky později, kdy s ní přišla Česká televize u příležitosti hokejového mistrovství. Česká televize je ostatně tahounem hybridního vysílání v Čechách dodnes. Vývoji a vylepšování svého iVysílání věnuje mnoho pozornosti. Po ČT se připojily i další televizní stanice – Óčko (Óčko HbbTV), Prima (iPrima), Nova (Nova HbbTV), Šlágr (Šlágr HbbTV) a dále i rozhlasové stanice Radio Wave a Radiožurnál. Na vysílání pomocí HbbTV pak stojí i celý projekt Seznam TV.
HbbTV a červené tlačítko
Aktivace služby HbbTV probíhá prostřednictvím červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Po jeho stisknutí se ve vašem televizoru aktivuje datové připojení a vy můžete využít možnost rozšířeného vysílání vybraných televizních stanic. To, že daná stanice hybridní vysílání nabízí, zjistíte tak, že se po výběru kanálu zobrazí v pravém dolním rohu vaší obrazovky symbol červeného tlačítka.
Co vlastně hybridní televize umí?
Díky červenému tlačítku můžete například zjišťovat informace o filmech, které vaše televize plánuje promítat, včetně videoukázek, fotografií apod. Využívat můžete funkcí time-shift, video on demand či nahrávání pořadů. Pouštět si můžete filmy, seriály a další pořady ze záznamu a jistě oceníte i možnost prohlížet si videotéku televizních stanic. Pokud vás tedy zajímá některý díl z veřejně přístupného archivu zvolené stanice, máte ho k dispozici i ve vašem televizoru.
Výhodou HbbTV je dále i to, že běží na pozadí vašeho televizoru, tedy je možné zároveň sledovat právě vysílaný pořad a při tom mít ve výřezu obrazovky spuštěn vybraný obsah HbbTV. Velmi oblíbené jsou například pořady typu počasí či různé sportovní přenosy.
Jaký je rozdíl mezi IPTV vysíláním a HbbTV?
Stejně jako HbbTV, ani funkce klasické Smart TV vám nebudou fungovat bez kvalitního připojení k internetu. Smart TV podle značky, ceny a roku výroby nabízejí kromě HbbTV i celou paletu aplikací. Většina značek na českém trhu má například vestavěnou aplikaci pro obsah na Netflix či HBO GO. A to vše navíc doplňuje i nabídka pro přehrávání obsahu v největších českých IPTV platformách – SledovaniTV.cz a KUKI.
IPTV televizní platformy využívají pro příjem televizních kanálů pouze internetovou konektivitu. Chcete-li se tedy dívat na televizi, nepotřebujete žádnou televizní anténu ani kabel. Oproti HbbTV máte u IPTV celou řadu dalších výhod – zejména možnost pohybovat se v čase i u aktuálně vysílaných pořadů. K dispozici jsou vám všechny odvysílané pořady, což u HbbTV není z důvodu ochrany autorských práv možné. IPTV rovněž nabízí většinu pořadů ve Full HD rozlišení.
Malou výhodou hybridního vysílání je šetření datového provozu domácí přípojky. U přípojek nad 30 Mbps, které dnes velká část poskytovatelů nabízí, je ovšem takové šetření pásma zbytečné.
Vyplatí se HbbTV?
Nic není dokonalé, a to ani technologie HbbTV. Stále se totiž jedná „jen“ o rozšířenou nabídku vysílání vybraných televizních domů. HbbTV navíc nenabízí všechny televizní stanice, naopak pouze omezená část. Vysílání HbbTV je vlastně takový upgradovaný teletext a nejvíce ho využijí asi ti, kdo netráví celé dny na internetu, ať už v mobilu, nebo počítači.
Pokud chcete využít maximální zážitek z nabízené televizní zábavy, pořiďte si SmartTV s IPTV aplikacemi SledováníTV nebo KUKI. Za to získáte lepší kvalitu obrazu, lepší zážitek, možnost sledování vysílaného programu až 168 hodin zpět a postačí vám 30 Mbps tarif internetového připojení.
Comments are closed.