Pomalý internet v domácí síti – reálný nebo zdánlivý problém? Jak zrychlit domácí internet

Do redakce nám přichází řada podnětů od uživatelů, kteří si stěžují na nižší rychlost internetového připojení, než jakou deklaruje jejich uživatel. Pomalé internetové připojení není uživatelsky příjemné, proto jsme se s jedním z těchto uživatelů na optické síti spojili. Dotyčný uváděl, že naměřil rychlost stahování pod 100 Mbps, v některých případech dokonce pod 70 Mbps. Měřením jsme zjistili, že zatímco klientovo připojení nabízí rychlost 250 Mbps na stahování a 50 Mbps na nahrání, naměřeno je skutečně daleko méně. V čem je tedy problém?
Problém nespočíval v poskytovateli. Zmíněný klient rychlost svého připojení měřil na bezdrátovém připojení k Wi-Fi routeru, který v mnoha směrech neodpovídal kvalitě linky – jednalo se o levný 100 Mbps model s rozhraním Fast Ethernet 100TX pracující pouze v základním pásmu 2,4 GHz. Duální modemy jsou ve všech ohledech lepší volba, protože podporují obě dvě Wifi pásma, 2,4 GHz a 5 GHz.  “Neduální” modemy bývají problematické obzvlášť v hustě obydlených oblastech, jako jsou nájemní nebo panelové domy, kde se tato pásma mohou vzájemně zarušit, čímž dochází k výraznému snížení kvality signálu. U 5GHz pásma je k dispozuci více kanálů, snižuje se tím pádem také pravděpodobnost rušení. Ve prospěch kvalitního připojení hraje i fyzikální vlastnost vyššího pásma. 5GHz obtížněji prochází obvodovými zdmi, často je ovlivněné i tenkými příčkami, proto nedochází k problémům ani v bytových domech.

Někteří uživatelé ve snaze posílit a rozšířit signál zakupují extendery. Extendery skutečně umí signál zesílit a vyslat, neumí si ale poradit s rozbitým datovým signálem a navíc zhoršuje latenci a jitter. Někde pomůže, ale často ještě více uškodí. Signál mezi zdmi je tedy ideální rozšiřovat za pomoci datových rozvodů kabelem.

Klíčovou roli v distribuci a kvalitě signálu domácí sítě hraje i umístění Wi-Fi routeru. Zmíněný klient například svůj router umístil do komory, jejíž železobetonové stěny vytvořily pro každý směr dokonalou izolaci. Router by měl být ideálně umístěn ve středu prostoru, který chcete pokrýt signálem. V bytě to takový problém nebývá, v patrových domech se doporučuje vyzkoušet umístění routeru u stropu spodní nebo u podlahy horní místnosti. Většina běžných domácích routerů je vybavena všesměrovými anténami. Pokud máte router se dvěma anténami a stačí vám pokrýt signálem jedno podlaží, nasměrujte antény mírně od sebe. Pokud potřebujete pokrýt dvě patra, měly by antény routeru svírat úhel 45°. Pro datové rozvody kabelem je ideální použít Mesh systém – například produktovou řadu DECO od TP-Link. DECO je ideálním řešením pro domácnosti, kde zajistí bezproblémové celoplošné Wi-Fi pokrytí. Jednotlivé prvky celého systému vytvoří jednotnou síť s jediným názvem, přičemž zařízení, připojené k internetu, bude v průběhu vašeho pohybu po pokrytém území přepínat mezi jednotlivými jednotkami systému, čímž bude vždy dosaženo nejvyšší možné rychlosti. Připojení, kterého je dosaženo Mesh systémem, je stabilní, rychlé a má konzistentní kvalitu. ZapojenÍ a nastavení základního Mesh systému navíc při troše snahy zvládnou i méně zkušení uživatelé, a v konečném důsledku jim bude odměnou stabilní připojení doslova v každém koutě bytu, domu či zahrady.

Striktně doporučujeme velké datové spotřebiče, například televize s IPTV aplikací KUKI nebo SledováníTV připojovat přímo k routeru datovým kabelem. V bytě, který jsme po stížnosti zkoumali, se podařilo problém vyřešit propojením pomocí PLC, powerline zařízení.  Technicky to není tak čisté řešení jako datový rozvod, ale využití elektrického měděného rozvodu je mnohem lepší řešení, nežli problematické extendery.

 

8.6.2020

Back to Top