Protokol Bluetooth 5.0 – co umí a jak využít jeho přednosti?

Bluetooth 5.0

Protokol Bluetooth je na světě již poměrně dlouhou dobu, a spolu s tím, jak se postupně vylepšuje, rostou i možnosti jeho využití.

Protokol Bluetooth je na světě již poměrně dlouhou dobu, a spolu s tím, jak se postupně vylepšuje, rostou i možnosti jeho využití – například v rámci chytré domácnosti.

Trocha historie

Pro začátek si zopakujeme, že Bluetooth je označení pro bezdrátovou technologii, která je využívána pro přenos dat mezi fixními i mobilními zařízeními na krátké vzdálenosti, a to díky rádiovým UHF vlnám (Ultra High Frequency – krátké vlny, určené pro televizní vysílání, mobilní telefony, GPS, vysílačky a podobné. Tyto vlny pracují na frekvencích 0,3 – 3 GHz). Protokol pracuje v bezlicenčním pásmu ISM na frekvencích 2.402-2.480 GHz. Aby se zabránilo rušení s jinými protokoly, které používají frekvenci 2,45 GHz, Bluetooth protokol dělí pásmo na 78 kanálů (každý je široký 1 MHz), změna kanálů je až 1600 krát za sekundu.

Správu, vývoj a vylepšování tohoto standardu má na starost skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), která v současné době čítá desítky tisíc členských organizací z oblasti telekomunikací, výpočetní techniky a spotřební elektroniky. Počátky vývoje této technologie sahají do konce osmdesátých let minulého století, a stál u nich Nils Rydbeck z Ericsson Mobile ve švédském Lundu. Technologie měla být původně využívána u bezdrátových sluchátek, postupem času si ale našla svou cestu do oblasti telekomunikací a výpočetní techniky. Prvním “spotřebitelským” Bluetooth zařízením byl v roce 1999 hands-free headset, prvním mobilním telefonem s touto technologií se stal Ericsson T36.

Bluetooth 5

V prosinci roku 2016 vydala skupina SIG protokol Bluetooth 5. Byl navržený tak, aby své využití našel kromě jiného také v oblasti neustále se rozšiřujícího internetu věcí (IoT). Mezi prvními společnostmi, které uvedly Bluetooth 5 do praxe u zařízení pro běžné spotřebitele, byla firma Sony. Ta na světovém mobilním kongresu v roce 2017 představila svůj smartphone Xperia ZX Premium s podporou tohoto protokolu. Protokol Bluetooth 5 nabízí o poznání vyšší přenosovou rychlost než jeho předchůdci – na kratší vzdálenost umí teoreticky dosáhnout rychlosti až 2 Mbps. Tato hodnota bohatě stačí pro přenos kvalitního zvuku – datový tok u formátu Audio CD vždy činí 1411 Kbps, datový tok v případě formátu MP3 se může pohybovat v rozmezí 96 Kbps – 320 Kbps, u streamovacích služeb typu Spotify se jedná o rozmezí od 96 Kbps do 160 Kbps. Pokud tedy doma disponujete kvalitním internetovým připojením, nic nebrání tomu, abyste hudbu poslouchali kdekoliv a kdykoliv.

Zvýšil se ale také jeho dosah, který v otevřených prostorách činí až neuvěřitelných 200 metrů a v uzavřených prostorách až 40 metrů, což značně zvyšuje nejen možnosti poslechu hudby, ale třeba také ovládání a vzájemné komunikace mezi elektronickými zařízeními nebo třeba mezi jednotlivými prvky chytré domácnosti. Čím nižší bude přenosová rychlost (která je v případě Bluetooth 5 obstojná i v případě, že je na své nejnižší možné hodnotě), tím delší je vzdálenost, na kterou jsou jednotlivá zařízení schopná mezi sebou vzájemně komunikovat. Protokol Bluetooth 5 navíc nabízí vyšší energetickou účinnost, takže se rozhodně nemusíte obávat, že byste za vyšší přenosovou rychlost a větší dosah museli zaplatit daň v podobě rychle vybité baterie bezdrátových zařízení. Připadají vám možnosti protokolu Bluetooth 5 již nyní až nereálně ideální? Pak pro vás máme ještě jednu dobrou zprávu – Bluetooth 5 je totiž zpětně kompatibilní, což v praxi znamená, že zařízení s jeho podporou dokáží bez potíží komunikovat i se zařízeními, která nabízí pouze podporu některé z předchozích verzí tohoto standardu. To sice neplatí opačně, i přesto se ale i v tomto směru dá ledacos podniknout.

Všemocné adaptéry

Kvůli využívání všech benefitů protokolu Bluetooth 5 nemusíte nutně nahrazovat všechna svá stará zařízení novými, která tento protokol podporují. Existuje totiž mnohem méně nákladná metoda – tu představují nejrůznější adaptéry, které vašemu zařízení propůjčí podporu tohoto protokolu. Počítače a další podobné produkty můžete za pár stovek korun vybavit USB adaptérem, který jim zajistí nejen podporu Bluetooth 5, ale zařídí také vyšší dosah, vyšší přenosovou rychlost a výrazně nižší latenci. Drtivá většina adaptérů jsou zařízení typu “Plug and Play”, to znamená, že ve většině případů stačí zkrátka jen zasunout, a o nic dalšího se již nemusíte starat. USB adaptéry to ale nekončí – Bluetooth adaptéry mohou být vybavené také 3,5mm jackem – tento typ adaptérů se používá pro přenos audia. K dostání jsou ale také různé bezdrátové rozbočovače, které zajistí příjem i odesílání příslušného signálu pro více zařízení najednou.

30.11.2020

Back to Top