Utrácíte (a)nebo chcete začít spořit? Představíme vám aplikace pro správu osobních financí.

Peníze šetření aplikace

Jste ve správě svých financí nesvědomití a stává se vám, že si týden před výplatou říkáte, za co jste ty tisíce vyčleněné pro vlastní potřebu utratili? Chcete se naučit využívat své volné finance účelně a spravovat je tak, aby vás to bavilo? Pak není nic jednoduššího než si vzít svůj smartphone, otevřít Google Play či App Store a stáhnout si některou z aplikací, které si dávají za cíl vás hospodařit naučit.

Zázraky, jako například to, že byste se díky chytrým aplikacím naučili měsíčně několik tisíc ušetřit a nejít tzv. z výplaty do výplaty, vám slíbit nedokážeme, někdy ale pomáhá zaznamenávat si dlouhodobě své chování a vyvozovat z něj závěry. A přitom se jedná o jednoduché rovnice: Když si svou ranní kávu uvaříte doma a vezmete v termohrnku s sebou, místo toho, abyste si ji kupovali po cestě do práce v oblíbené kavárně, budete šetřit nejen životní prostředí, ale na vašem účtu zůstane měsíčně více než 1 000,- korun k dobru. Pokud je každý měsíc odvedete na spořící účet, budete mít za 4 roky téměř 50 000,- korun navíc. A to už stojí za zvážení, co říkáte?

Jaké aplikace za vás budou hlídat výdaje?

Spendee

Česká aplikace, která získala řadu ocenění jak v tuzemsku, tak i v zahraničí a kterou mají ve svých chytrých zařízeních nainstalovanou statisíce uživatelů z více než 170 zemí světa – to je Spendee. Pohyby svých financí, jak kladné, tak i záporné, můžete sledovat pomocí přehledných grafů. Pravidelné platby můžete nastavit jako stále se opakující a odpadne vám tak nutnost jejich dalšího manuálního zaznamenávání.

Pokud si připlatíte a upgradujete svůj Spendee účet na prémiovou verzi, propojí se vám aplikace s bankovními účty (cokoliv, co zaplatíte kartou, se vám automaticky nahraje do Spendee a zařadí do příslušné kategorie) a získáte i možnost sdílet své peněženky s ostatními uživateli, což využijete například při sledování pohybů na společných rodinných účtech.

Aplikace Spendee je v češtině a ke stažení zdarma na Google Play i App Store. Od uživatelů si vysloužila hodnocení 4,1 **** na Google Play a 4,7 ***** na App Store.

Debito

Další z českých aplikací, která vám pomůže zaznamenávat příjmy a výdaje, se nazývá Debito. Kromě zapisování plusových a mínusových toků vašich financí nabízí Debito i možnost nahrávání věrnostních karet, dokumentů či dokladů. Pokud chcete znát platnost svého pasu a nemuset ho jít hledat do šuplíku, zaznamenejte si datum expirace do aplikace. Máte životní pojistku? Pak si i tu můžete zanést do Debita a kromě skenu smlouvy budete mít vždy při ruce i částku a frekvenci plateb pojistného.

Ovládání aplikace je velmi intuitivní. Po přihlášení – buď pomocí účtu Google, nebo registrací – se dostanete na domovskou stránku. Zde stačí pomocí tlačítka plus přejít do okna správy financí a pomocí široké škály položek zadat provedený příjem či výdaj. Byli jste nakoupit potraviny? Pak klepněte na „+“, z kategorií vyberte „Výdaje ostatní“ -> „Jídlo“ -> a pokud chcete, můžete zadat i obchod, kde jste byli nakupovat. Následně napište částku, zkontrolujte měnu (CZK, EUR či USD), datum a uložte. Pokud chcete své zadávání povznést na další level, můžete k záznamu nahrát dokument (např. fakturu) nebo fotografii (např. účtenky či nákupu). Záznamy můžete zpětně dle libosti upravovat a pomocí přehledných statistik sledovat například to, jak a za co nejčastěji utrácíte.

Debito je dostupné v češtině na Google Play i App Store. Uživatelé ji na Google Play hodnotí 3,6 ****, na App Store pak 3,7 ****.

Wallet

Aplikace Wallet od společnosti BudgetBakers je první zahraniční aplikace, kterou vám blíže představíme. Patří mezi nejoblíbenější aplikace na správu financí vůbec a její služby využívají statisíce uživatelů po celém světě. Svůj účet můžete spravovat jak v aplikaci, tak i ve svém prohlížeči, kde najdete rozsáhlejší statistiky, které můžete exportovat do .xls či .csv souborů.

Kladem této aplikace je její přehlednost a intuitivní ovládání. Vše, co potřebujete najít, máte uspořádané v jednotlivých odkazech a vy tak snadno najdete aktuální zůstatek vašich financí (aniž byste se museli koukat na účet či do peněženky), přehled posledních výdajů, statistiky a další. Zaznamenávat můžete plánované platby a své finanční toky sdílet s dalšími uživateli. Zajímá vás, kolik měsíčně utratíte za potraviny, občerstvování ve fast-foodech či za návštěvy kaváren? Podívejte se do Statistik. Tam už uvidíte, za jaké „nezbytnosti“ vlastně utrácíte. Každý výdaj můžete oštítkovat, čímž své reálné výdaje ještě více roztřídíte. U nákupů si můžete zadat záruku na zboží či formu platby. Provádíte některou platbu pravidelně? Vytvořte si šablonu a tu použijte při každém dalším zadávání platby.

Aplikace Wallet je oblíbenější u uživatelů Androidu – na Google Play si vysloužila 4,7 *****, na App Store o 0,2 hvězdiček méně.

1Money

Poslední představovanou aplikací je sledovač výdajů, nástroj pro správu peněz a rozpočtu od vývojářů ze společnosti PixelRush – 1Money. Aplikace je dostupná pouze pro uživatele Androidu. Pokud patříte mezi jablíčkáře, tak vás zklameme – 1Money na App Storu nenajdete.

Vývojáři vsadili na jednoduchost a přehlednost a 1Money se tak může pochlubit velmi uživatelsky přívětivým rozhraním. Na vstupní stránce vyberte, zda chcete zadávat výdaje, nebo příjmy. Pokud necháte home page na výdajích, zvolíte si kategorii toho, za co jste své peníze utratili, zadáte částku a záznam uložíte. Doplnit můžete poznámku či zdroj výdajů – karta či hotovost. V záložce Transakce můžete kontrolovat jednotlivé výdaje ve zvoleném období a v záložce Přehled zase sledujete graf vývoje vašich příjmů, výdajů a souhrny utrácení za jednotlivé kategorie.

Ačkoliv se nejedná o tuzemskou aplikaci, podporuje 1Money češtinu a částky zadáváte v korunách. Pokud hledáte aplikaci, která bude sledovat pouze příjmy a výdaje a bude je porovnávat v čase, pak je pro vás 1Money ideální. Uživatelé Android aplikaci hodnotí 4,7 *****.

Jak moc je to efektivní?

Nástrahou těchto aplikací je nutnost pravidelného zaznamenávání pohybů vašich financí. Pokud zapomenete zanést některou platbu do tabulky, už vám nebude odpovídat zůstatek na účtu (či v peněžence) a pravidelné analýzy vašich výdajů už nebudou přesné, ale jen přibližné. Chce to tedy vůli nejen v rozmýšlení se, za co vlastně utrácíte, ale i sebekázeň v zaznamenávání každého výdaje.

Zdroj fotografií: Unsplash

6.3.2020

Back to Top